דרכון אירופאי – איכות חיים אחרת

בעידן הנוכחי אנו נחשפים יותר ויותר למעלותיו של הדרכון האירופאי, היכול לתרום לאיכות חיינו במידה רבה. דרכון אירופאי, מאפשר מגורים באחת ממדינות האיחוד ללא קריטריונים מיוחדים, פותח את השער למקומות לימוד אירופאים, (כולל נתינת תנאים מועדפים ברישום, וזכאות למלגות שונות), מאפשר תנועה חופשית בתוך מדינות אירופה, ומעניק פטור מלהנפיק ויזה במעל 170 מדינות שונות, (ובכללם ארה"ב, בביקור של עד 3 חודשים), מאפשר השקעה קלה בנדל"ן אירופאי, מקנה הגנה ותמיכה מהקונסוליות ועוד.

קהל הזכאים

בעבר, עיקרו של קהל הזכאים היה יוצאי מדינות אירופה, אך בהמשך התרחבה הזכאות גם ליוצאי עדות המזרח. זה התחיל באפריל 2015 כשבפורטוגל עבר תיקון לחוק האזרחות. ביוני באותה שנה, אושר חוק זהה גם בספרד. מהות החוק היא לאפשר לכל צאצאי מגורשי ספרד באשר הם, לקבל אזרחות באחת מהמדינות הללו, וזה על מנת לתקן את העוול ההיסטורי.

ב1492 כשגורשו יהודי ספרד הם גלו ברובם המכריע לפורטוגל השכנה. כחמש שנים לאחר מכן, הם גורשו גם משם ביחד עם היהודים המקומיים. העובדה שרוב מגורשי ספרד הם גם מגורשי פורטוגל, מעלה את הכדאיות לבדוק זכייה באזרחות בשתי המדינות הללו.

דרך פורטוגל: כך תגיעו לדרכון אירופאי

כיום, האפשרות הריאלית היחידה, היא האפשרות הפורטוגלית. בעת העברת החוק בספרד, הוכנס בו סעיף מיוחד המגביל את תוקף החוק לכ3 שנים, מה שהפך את החוק ללא רלוונטי להיום (אחרי אוקטובר 2019). לעומתו, החוק הפורטוגלי אינו מוגבל בזמן ולכן עדיין ניתן לנצל אותו. דכאי לדעת, שגם בזמן שהדרכון הספרדי היה תקף, עדיין אופציית הדרכון הפורטוגלי הייתה מעודפת, בשל הבירוקרטיה המקלה, זמן ההמתנה הקצר, והעלות הכספית הנמוכה.

זה מה שיידרש ממכם כדי לקבל דרכון ואזרחות פורטוגלית: להוכיח שאתם אחד מצאצאי ממגורשי ספרד או פורטוגל. דוגמאות להוכחות קבילות: 1) ידיעת שפת הלדינו או החקיטיה (ניב לדינו במרוקו הספרדית). 2) תעודת לידה או נישואין, בסגנון מורשת יהדות ספרד המסורתית. 3) עץ משפחתי (גינקולוגי), המוכיח את שורשיו של המבקש. 4) שם משפחה השייך לשושלת הספרדית. לחצו כאן לקריאה נוספת בנושא.