מי זכאי לטיפול סיעודי צמוד?

לפעמים החיים מובילים למצבים לא צפויים, החיים מתהפכים בלי שום הכנה מראש ואנשים מוצאים את עצמם בלי יכולת לטפל בעצמם. מה המצבים שבהם זכאי לאדם לטיפול סיעודי צמוד ומה התהליך לכך.

קשישים ולא רק

אנחנו רגילים לחשוב ולדמיין סיטואציות סיעודיות רק במקרים של קשישים, אבל צעירים רבים נאלצים להזדקק לטיפול סיעודי צמוד בעקבות מחלות מולדות שבמשך שנים רבות ההורים טיפלו בהם אך ההורים בגרו ואינם מסוגלים עוד לסייע, מחלות קשות שהביאו למצבים שבהם האדם אינו מסוגל לבצע פעולות יום-יומיות ונזקק לעזרה, חיילים שבעקבות פציעות קשות נותרו נכים ולא הצליחו להשתקם ולפעול באופן עצמאי.

ישנם אפילו מקרים של ילדים צעירים שבעקבות מחלה או מום מולד אינם עצמאיים ובמקרים בהם במשפחה יש ילדים נוספים הדורשים טיפול, יקבלו טיפול סיעודי צמוד כדי להקל על הוריהם. טיפול סיעודי במבוגרים מצריך כוח עזר שילווה את המטופל במשך כל הזמן. בין שאלה עובדים זרים או מקומיים, מדובר בהוצאה כלכלית לא קטנה ונדרשת עזרה מהמדינה במימון הוצאות אלה.

סיוע מהמדינה

את גודל הקצבה קובע ביטוח לאומי בהתאם לרמת הקושי וחוסר התפקוד. ועדה רפואית וצוות מקצועי מטעם ביטוח לאומי בודק כל מקרה, יצפה במטופל, יקבל חוות דעת מרופאים, עובדים סוציאליים ואנשי מקצוע להערכת מצבו של המטופל ובהתאם לכך תקבע דרגת הנכות וגובה הקצבה.

הקצבה משולמת ממוסד זה או ממשרדים ממשלתיים אחרים כדוגמת משרד הביטחון במקרים של נכי צה"ל. לעתים ידרוש ביטוח לאומי הערכה מחודשת של המצב מדי כמה שנים כדי לבדוק אם חלה הטבה במצבו של המטופל. אם חלה החמרה משפחתו של המטופל דורשת העלאה של אחוז הנכות וזאת להגדלת זכויותיו.

> מידע מקצועי ופרטים נוספים ניתן לקבל באמצעות אתר https://neve-shalev.co.il!