מחלת דופיטרן היא מחלה אשר יוצרת עיוות בכף היד. עיוות זה מתפתח בצורה הדרגתית ואיטית לאורך שנים והוא פוגע ברקמת החיבור אשר מצויה מתחת לעור של כף היד. כמו כן, הוא יוצר גושים שונים אשר מתחברים יחד ויוצרים כמו מיתרים אשר מתכווצים במהלך הזמן וגורמים לכיפוף אצבעות. אין ספק כי מדובר על מחלה שיכולה לפגוע רבות באיכות החיים של האדם ובשגרת החיים של האדם שכן, כיווץ האצבעות שלו מפריע לתפקוד היומיומי שלו עד כי הוא איננו יכולה לבצע פעולות פשוטות כגון: ללחוץ יד או להכניס יד לכיס. המחלה המדוברת פוגעת בעיקר בקמיצה ובזרת והיא פוגעת בעיקר באנשים ממוצא צפון אירופאי.

מהם הסימפטומים של המחלה?

הסימפטומים של מחלת דופויטרן כוללים: הופעה של גומות בעור של כף היד, התעבות של העור באזורים מסוימים וכן ללא פעם מופיעים גושים אשר רגישים למגע. אלו למעשה הסימפטומים המוקדמים של המחלה ויש סימפטומים מאוחרים יותר אשר כוללים גם הופעה של מיתר המופיע מתחת לעור מכף היד לכיוון האצבעות. עם הזמן המיתר המדובר מתכווץ ומושך את האצבעות הנגועות לכיוון של כף היד. על אף שבמרבית המקרים האצבעות הרביעית והחמישית הן אלה שמושפעות ממחלה, הרי שלעיתים גם האצבע השלישית מושפעת.

כיצד מאבחנים את המחלה וכיצד מטפלים בה?

בכדי לאבחן את המחלה יש לגשת לרופא אורתופד מקצועי, אשר ימשש את העור וכן יבחן את טווח התנועה של האצבעות. הרופא יבקש מהמטופל להניח את כף ידו על השולחן כאשר היא מופנית לכיוון השולחן. אם אין רווח בין השולחן ליד או כיווץ אצבעות כלשהו, אז יש צורך בהמשך מעקב בלבד ואין צורך לבצע הליך רפואי כלשהי, אם הבדיקה מעידה כי המחלה קיימת, יש צורך להתחיל לטפל בה. לרוב לא יטפלו במחלה עד שהיא תגרום לכיווץ של האצבעות. הטיפול הרלוונטי כיום במצב שכזה הוא להסיר באמצעות ניתוח את הרקמה החולה מכף היד או לחתוך את המיתרים וזאת בהתאם לדרגת החומרה של המחלה.

>אולי יעניין אתכם לקרוא גם על עוד מחלות ניווניות של כף היד